kouření, cigareta
Aktuální počet
podpisů petice
121126
Petice
STOP KOUŘENÍ NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH


Vážení poslanci, senátoři, členové vlády,

obracíme se na Vás, v souladu se zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním, s požadavkem, abyste přijali tzv. nekuřácký zákon - zákon, který zakáže kouření ve všech veřejných prostorách včetně restaurací.

Nechceme perzekuovat menšinu populace, která se dobrovolně rozhodla pro kouření. Chceme však chránit většinu, která nekouří a která si sama ze svého rozhodnutí zdraví neničí. Nechceme, aby menšina obtěžovala většinu a způsobovala jí zdravotní obtíže, někdy až s následkem smrti. Pokud někdo kouří, je to jeho výsostné právo. Ale pouze do chvíle, než svým počínáním začne ohrožovat své okolí. A v tomto případě se o ohrožování zcela prokazatelně jedná, pasivní kouření podle lékařů způsobuje závažná onemocnění a ročně na něj v České republice umírá přes 1000 lidí.

V demokratických systémech platí, že by menšina měla respektovat zájem většiny.
Chceme dosáhnout toho, aby zmizely zakouřené prostory, kde menšina předepisuje většině, jaký vzduch bude dýchat, jaký pach pohltí její oblečení atd.

Chceme se připojit k dnes již mnoha vyspělým zemím, kde svoboda dýchat čistý vzduch na veřejných místech zvítězila. Proto požadujeme po vzoru Británie, Francie, Itálie, Belgie, Irska, Švédska, Norska, Malty, Litvy, části Švýcarska a nejnověji i Německa, zákaz kouření ve všech veřejných prostorách včetně restaurací. Výjimku by mohly mít podniky, které budou mít kuřáckou část stavebně úplně oddělenou.

Jsme přesvědčeni, že takovýto zákon nevyprázdní restaurace, jak straší někteří zastánci cigaretového kouře. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v žádné zemi k tomu nedošlo. I například Italové byli schopni obětovat cigaretu u svého oblíbeného espressa a tamní kavárny a restaurace jsou nadále plné, jen s čistým vzduchem uvnitř.


V Praze dne 12.3.2007


Petiční výbor:
MUDr. Eva Králíková
MUDr. Renéé Schickerova
Mgr. Lukáš Nádvorník


Připojte se k petici určené Parlamentu ČR!


Partneři
Mediální partner